دسته‌ها
یادداشت

جدال سهمگین تیم مذاکره کننده روحانی و احمدی نژاد در کمیسیون برجام مجلس

محمدرضا نظری / باوجود شکست جمهوری‌خواهانی که در سنای آمریکا با توافق مخالف هستند، کمیسیونی که مجلس ایران برای بررسی برجام ایجاد کرده، به روند فعالیت خود ادامه می‌دهد. متن مذاکرات کمیسیون برجام مجلس ایران برخلاف مذاکرات کنگره آمریکا که به‌صورت زنده و مستقیم از کانال‌های تلویزیونی پخش شد، با تأخیر و به‌صورت گزینشی توسط صداوسیما منعکس می‌شود. اما همین پخش گزینشی هم نتوانست جذابیت‌ها و حواشی این کمیسیون را کاهش دهد.

در هفته گذشته نوع مواجهه برخی اعضای کمیسیون برجام با عباس عراقچی معاون وزیر امورخارجه و مذاکره کننده ارشد هسته ایی ایران تعجب‌برانگیز بودکه در بعضی موارد باعث اعتراض عضو ارشد تیم هسته‌ای شد.

حضور سعید جلیلی رئیس تیم مذاکره کننده هسته ایی احمدی نژاد و فریدون عباسی رئیس وقت سازمان انرژی اتمی در کمیسیون بررسی برجام بر ادامه حواشی عملکرد این کمیسیون افزود.

سعید جلیلی در سخنان خودش به این نتیجه رسید که در توافق هسته ایی ایران هیچ دستاورد خاصی وجود نداشته‌ است و ایران از بیش از ۱۰۰ حق خود چشم‌پوشی کرده است. جلیلی همچنین مدعی شد در این توافق، نظام تحقیر شده و ایران مسائل غیرمتعارف را در توافق پذیرفته است.

سعید جلیلی در همین جلسات گفت که تیم مذاکره‌کننده فعلی (تیم ظریف) در شرایطی کار را برعهده گرفته که طرف مقابل آماده لغو تحریم‌ها و پذیرفتن غنی‌سازی بود.

حمید بعیدی‌نژاد، رئیس تیم کارشناسی مذاکره کننده هسته ای ایران در وین در واکنش به اظهارات سعید جلیلی رئیس تیم مذاکره کننده هسته ایی احمدی نژاد با رد ادعای وی مبنی بر آمادگی طرف مقابل برای لغو تحریم‌ها در آخرین مذاکرات پیش از انتخابات سال ۱۳۹۲ گفت:”در دوره گذشته حتی دو طرف وارد مرحله پیش‌مذاکره هم نشده بودند چه برسد به مرحله مذاکره”.

در حالی سعید جلیلی مدعی شده است که مذاکرات در دوران وی به مرحله نهایی رسیده بود که «رابرت جی اینهورن»، مذاکره‌کننده ارشد آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد، به یک نشریه ایرانی گفته بود: “ما در بسیاری از ساعاتی که به سخنرانی‌های آقای سعید جلیلی گوش می‌دادیم، مطالب بسیاری در مورد تاریخ ایران و دغدغه های ایشان یاد گرفتیم. متأسفانه پیشرفت‌های کمی در مذاکرات آن دوره ایجاد شد”.

اما این پایان ماجرا نبوده و احتمالا نخواهد بود. مذاکرات کمیسیون برجام تبدیل به جایگاه و فرصتی برای بازگویی ناگفته‌ها از سوی طرفین شده است. در آخرین رخداد، علی‌اکبر صالحی رئیس فعلی سازمان انرژی اتمی و وزیر امورخارجه دولت احمدی نژاد، با حضور در کمیسیون ویژه برجام، به سؤالات نمایندگان پیرامون توافق هسته‌ای پاسخ داد.

البته بخش اعظم سخنان صالحی به پاسخ‌گویی به مدعیات جلیلی و عباسی اختصاص داشت. صالحی با رد ادعاهای جلیلی مبنی‌بر اینکه دستاورد ایران در توافق وین کافی نبوده، گفت: حالت ایده‌آل این بود که غنی‌سازی ٢٠ درصد باشد، آب سنگین اراک باشد، آنها هم می‌آمدند از ما عذرخواهی می‌کردند و تحریم‌ها را هم برمی‌داشتند.

وی در واکنش به ادعای آقای سعید جلیلی که وی در مذاکرات هسته ایی حق غنی سازی را به دست آورده بود گفت: اگر اینطور است، سند را امضا هم می‌کردید و کار را تمام می‌کردید. آقای صالحی در ادامه به این نکته اشاره کرد که ممکن است فردا فرد شجاعی پیدا شود که برود قلب راکتور اراک را سرجایش بگذارد و با زن و بچه اش برود آنجا زندگی کند؛ آخر که چه؟ مگر شجاعت به این مسائل است؟ می‌خواهند هشتاد میلیون نفر را به خاطر اینکه بگویند شجاع هستند، به خطر بیندازند. مسائل ایمنی در هسته‌ای با ایمنی در ایران خودرو (کارخانه خودرو سازی) فرق دارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در واکنش به سخنان جلیلی که مدعی شده بود در زمان او هم طرف مقابل حاضر به پذیرش حق غنی‌سازی ایران بود، گفت: آنها در آلماتی و استانبول اصلا غنی‌سازی را نپذیرفتند. هیچ سندی در این رابطه وجود ندارد، اگر می‌گویند ١+۵ غنی‌سازی ایران را به رسمیت شناخته‌اند، سند بیاورند. تنها چیزی که ١+۵ گفتند این بود که حق صلح‌آمیزبودن هسته‌ای شما را به رسمیت می‌شناسیم.

در ادامه انتقادها به عملکرد کمیسیون ویژه مجلس برای بررسی «برجام»، مسعود پزشکیان عضو اصلاح طلب این کمیسیون هم با انتقاد از برخی رفتارهای سلیقه‌ای اعضا کمیسیون گفت: تعدادی از اعضای کمیسیون برخوردهای سلیقه‌ای دارند که با بررسی بی‌طرفانه منافات دارد. تعدادی از دوستان از آقای صالحی سؤال می‌پرسیدند اما اجازه نمی‌دادند جواب بدهد، در حالی که در جلساتی که آقای جلیلی در کمیسیون حاضر می‌شود، تنها او است که صحبت می‌کند و بقیه در تأیید صحبت‌های جلیلی فقط سکوت می‌کنند. وی افزود: برداشت من از رفتارهای دوگانه اعضای کمیسیون برجام این است که به نظر می‌رسد عده‌ای از قبل تصمیم‌شان را گرفته و این جلسات تنها برای جمع‌آوری داده‌هایی در راستای جمع‌بندی ذهنی خودشان است.

وی با یادآوری این موضوع که جلیلی تأکید داشت ۱۰۰ حق مسلم ایران در برجام از بین رفته است، گفت: ما تنها به دنبال دو حق بودیم که به دست آوردیم؛ اولی مجوز بین‌المللی برای فعالیت‌های هسته‌ای بود، دومی هم داشتن آب سنگین، که در برجام هر دو حق لحاظ شده است.

با حضور آقای ظریف و نیز وزیر دفاع کابینه روحانی در جلسه بررسی برجام باید شاهد روزهای پرهیجان تری در این کمیسیون باشیم. زیرا در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی، موضوع بررسی پرونده هسته ایی به یک سوژه انتخاباتی نیز تبدیل شده است و هر یک از جناح های سیاسی تلاش می کند تا در این موضوع نقش پررنگتری از خود نشان دهد.

اصولگرایان تمایل ندارند توافق هسته ایی اجرا شود و آن را خطری برای آینده نظام می دانند و طرفداران روحانی می خواهند بعد از اجرای توافق، گام های بعدی خود را برای نزدیکی با غرب بردارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *